Tren Operatörüne DDoS Saldırısı

Danimarka’nın en büyük tren operatörüne DDoS saldırısı gerçekleştirildi.

header

Danimarka’nın en büyük tren operatörüne gerçekleştirilen DDoS saldırısı yolculara çok fazla sorun çıkardı. Danimarka’nın en büyük tren operatörü olarak tanınan “Danske Statsbaner” (DSB) Pazar günü büyük çaplı bir DDoS saldırısına uğradı ve ülke genelinde hizmet kesintisi yaşandı.

DDoS saldırısı oldukça büyük ve etkiliydi çünkü ülke genelinde tren hizmetinin kesintisine sebep oldu. Ülke dahilinde hiçbir vatandaş tren bileti alamadı. Yaşanan saldırı aynı zamanda DSB’nin web sitesini, bilet makinelerini, uygulamasını ve tren istasyonlarındaki 7-Eleven büfelerini de etkiledi.

Müşterilere verilen rahatsızlığın yanı sıra DSB’nin dahili telefonları ve posta sistemleri de etkilendi. Saldırının tam boyutu henüz açıklanmadı ancak saldırı hızlıca savuşturulup, tren operasyonları normale döndürüldü.

Danimarka Siber Saldırı Altında

DSB’nin yaşadığı saldırı Danimarka’da yaşanan tek siber saldırı değil. Yakın bir zamanda Kopenhag şehrinin bisiklet paylaşım şirketi Bycyklen’in sistemi bilinmeyen bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Saldırıdan yaklaşık 1800 bisiklet etkilendi ve bisikletler kullanılamadı.