WannaCry Kahramanına Suçlama

WannaCry fidye yazılımının durdurulmasını sağlayan kişi Kronos isimli bankacılık zararlı yazılımını yaratmakla suçlanıyor.

wanna

23 yaşındaki siber güvenlik uzmanı Marcus Hutchins, WannaCry adlı fidye yazılımı için ‘kill switch’ bularak, bu zararlı yazılımın daha fazla yayılmasını engellemişti. Ancak kahraman olarak anılan Hutchins bugünlerde Kronos adlı zararlı yazılımı yaratmakla suçlanıyor.

İngiltere tarafından suçlanan Hutchins’in 2014 ve 2015 yılları arasında dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların bankacılık bilgilerini çalan Kronos adlı zararlı yazılımı yarattığı söyleniyor.

The Washington Post’un haberine göre Ağustos 2017’de görülen ilk mahkemede Hutchins bahsi geçen zararlı yazılımın kodunun bir parçasını yazdığını kabul etti. Ancak yine Hutchins’e göre onun yazdığı kod daha sonrada değiştirilerek bir bankacılık zararlı yazılımına dönüştürülmüş. Hutchins şu sözleri söyledi:

Benden kod isteyen bir adama istediği kodu yazdım. Ancak bu kişi daha sonra benim yazdığım kodu zararlı bir bankacılık yazılımına dönüştürmüş. Daha sonra benim yazdığım kodun başkalarına da satıldığını öğrendim. Mahkeme benden kodu kimin için yazdığımı söylememi istiyor ancak bu kişi hakkında hiçbir şey bilmiyorum.

Bahsi geçen bu olay yaşandığında Hutchins 18 yaşındaydı ve kodunu sattığı kişiyle olan konuşmalarının loglarını mahkemeye sundu. Bu konuşmalara göre Hutchins kodu sattığında müşterisinden $5.000 ücret aldı.

Hutchins ve avukatları yapılan suçlamaları hala reddediyor. Davanın sonucunun ne olacağını merakla bekliyoruz.