Ünlü Hacker Grubunun Üyesi Yakalandı

“The Dark Overlord” adlı hacker grubunun üyesi olduğu düşünülen bir şüpheli yakalandı.

header

Sırp yetkililer Belgrad kökenli 38 yaşındaki birini The Dark Overlord adlı hacker grubunun üyesi olduğu şüphesiyle tutukladılar. Tutuklanan şüphelinin kimliği henüz açıklanmadı.

Bahsi geçen kişinin tutuklanması FBI (Federal Soruşturma Bürosu), UCC (Ceza Polis Müdürlüğü) ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla gerçekleştirildi.

Yapılan bir basın açıklamasına göre The Dark Overlord grubu en az 50 farklı kişiyi/kurumu hacklemekle ve bu saldırılardan yaklaşık $275,000 gelir elde etmekle suçlanıyor. Tutuklanan kişinin kurbanlara şantaj e-postaları gönderdiği biliniyor.

The Dark Overlord’un gerçekten birçok kişiden oluşan bir grup olup olmadığı bilinmiyor. Eğer bir grup değil tek bir kişiyse, suçlunun tutuklanması sonucunda The Dark Overlord’un da sonu gelmiş demektir.

Peki Günümüze Kadar The Dark Overlord Neler Yaptı?

Sağlık Sektörü Saldırıları

The Dark Overlord’un en bilindik saldırıları genellikle sağlık sektörüne yaptıkları siber saldırılardır. Örneğin bir sağlık sigortası firmasından 47.864 kişinin kişisel bilgilerini çaldılar. Yine başka bir olayda saldırdıkları sağlık kuruluşundan 210.000 hastanın kişisel verilerini çaldılar.

image

Netflix’e Fidye Saldırısı

Mayıs 2017’de The Dark Overlord grubu Orange is the New Black adlı dizinin henüz yayınlanmamış 5. sezonuna erişmeyi başardı ve Netflix’ten fidye talep etti. Anlaşıldığı kadarıyla iki taraf anlaşamadı ve dizinin 5. sezonu The Pirate Bay’e sızdırıldı.