Milyonlarca Kişinin Verileri Satışta

Milyonlarca Japonya vatandaşına ait kişisel veriler Dark Web üzerinde satışta!

japan

FireEye firmasının iSight Intelligence raporuna göre Çin civarında faaliyet gösteren birkaç siber suçlu yaklaşık 200 milyon Japon kullanıcıya ait kişisel verileri Dark Web üzerinden satışa çıkardı.

Raporlara göre bahsi geçen veriler çokta popüler olmayan 50 farklı Japon web sitesinden toplandı. Büyük bir veri tabanı oluşturulduktan sonra, mağdurların verileri Aralık 2017’de satışa sunuldu ve tüm arşiv için $150 (¥1,000 CNY) fiyat biçildi.

FireEye araştırmacılarının açıklamasına göre bilgisayar korsanları yiyecek, finans, eğlence, ulaşım ve perakende ile bağlantılı olan ve çokta popüler sayılmayan web sitelerinin kullanıcılarını hedef aldılar.

Verilerin bir kısmını inceleyen FireEye araştırmacıları, verilerin özgün olduğunu belirtti. İncelemelere göre veriler Mayıs 2013 – Haziran 2016 arasında kayıtlı olan kullanıcıların verilerini içeriyor. Satışa sunulan veriler arasında kurbanların gerçek isimleri, doğum tarihleri, ev adresleri, iletişim numaraları ve e-posta adresleri gibi bilgiler yer alıyor.

FireEye araştırmacıları bahsi geçen bilgisayar korsanlarını bir QQ sosyal ağında takip ettiğini iddia ediyor. Ancak henüz suçlunun/suçluların kimliği belirlenemedi.