İran’daki Havaalanı Ekranları Hacklendi

İran’daki bir havaalanına ait bilgi ekranları bilgisayar korsanları tarafından hacklendi.

header

24 Mayıs Perşembe günü İran’nın kuzeydoğusundaki Meşhed kentinin havalimanı ekranları bilinmeyen bir bilgisayar korsanı tarafından hacklendi ve ekranlarda hükümet karşıtı mesajlar görüntülendi. Bilgisayar korsanları havalimanının geliş ve gidiş (arrival ve departure) bilgilerinin yer aldığı monitörleri ele geçirdi.

Radio Farda’nın haberine göre bilgisayar korsanlarının ekranlarda bıraktığı mesaj Farsça dilindeydi. Mesajın içeriğinde ise İran hükümetinin vatandaşların canını hiçe saydığı ve değerli kaynakları boşa harcadığı gibi suçlamalar yer alıyordu. Mesaj Farsça’dan Türkçe’ye çevrildiğinde şöyle okunuyor:

İranlıların yaşamları ve Gazze’de, Lübnan’da, Suriye’de bulunan değerli kaynaklar İslam Devrimi Muhafızları Kolordusu (IRGC) tarafından boşa harcanıyor.

Bilgisayar korsanları havalimanının ekranlarını ele geçirmekle kalmayıp, Meşhed havalimanı sivil havacılığın başı olan Moshen Eidizadeh’in resmi e-posta hesabını da ele geçirip, gerçekleştirdikleri saldırıyı daha büyük çaplı duyurmaya çalıştılar. Aynı zamanda “Protests_alloverthecountry” hashtagini kullanarak sosyal medyada da yankı yaratmaya çalıştılar.

Havalimanındaki yolcular yaşanan bu saldırıyı fotoğraflayarak, sosyal medya üzerinde paylaştılar.

image