Kanada Bankalarına Fidye Saldırısı

İki farklı Kanada bankasından veri çalmayı başaran bilgisayar korsanları, bankalardan $1m fidye talep etti.

banking

Bilgisayar korsanları iki farklı bankanın müşterilerine ait finansal verileri çalmayı başardı. Raporlara göre BMO’dan 50.000 müşterinin, CIBC’den 40.000 müşterinin verileri çalındı.

Genellikle maddi motiveyle iş yapan bilgisayar korsanları bu sefer de Kanada’nın iki büyük bankasını hedef aldı. Bu saldırının sonucunda toplam 90.000’den fazla banka müşterisinin verileri çalındı.

BMO (Bank of Montreal) Kanada’nın en büyük dördüncü kredi merkezi ve direkt olarak 8 milyon müşterisi olan Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) ile bağlantılı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre bilgisayar korsanları Pazartesi günü bankayla iletişime geçip 50.000 adet müşterisine ait verileri ele geçirdiğini bildirdi. Bankanın temsilcisi Paul Gammal şunları söyledi:

Olayı öğrenir öğrenmez hemen gerekli adımları attık ve şu anda bütün müşteri verilerimizi güvence altına aldığımıza eminiz.

Bank of Montreal de benzer bir açıklama yaptı ve bilgisayar korsanlarının fidye ödenmediği takdirde verileri halka açmakla tehdit ettiğini belirtti. Banka tarafından yapılan açıklama şöyle:

Banka olarak bilgisayar korsanlarına ödeme yapmak adetimiz değil. Müşterilerimizi korumaya ve onlara yardımcı olmaya odaklandık. Durumu değerlendirmeye ve ilgili yetkililere bildirmeye devam ediyoruz.

Rauters’ın haberine göre bilgisayar korsanları iki bankadan toplam 1 milyon dolar fidye talep etti. Fidye notuna göre eğer fidye ödenmezse bilgisayar korsanları çaldıkları müşteri verilerini internet üzerinden satışa çıkaracaklar.

Bilgisayar korsanları tarafından gönderilen veri örneği içerisinde müşterilere ait e-posta adresleri, doğum tarihleri ve banka hesap bakiyeleri bulunuyor.