Samsung Apple’ı mı Kopyalıyor?

Davayı gören jüri Samsung’un Apple’a 539 milyon dolar ödemesine karar verdi.

header

Jüri tarafından görülen davada Samsung’un bazı parçalarını Apple’dan kopyaladığına karar verildi ve bundan dolayı 539 milyon dolar tazminat ödenmesi gerektiği söylendi.

Perşembe günü verilen bu karar 2011 yılından beri süren yasal savaşın sonunu getirdi. Apple’ın iddiasına göre iPhone’larda var olan teknoloji Samsung tarafından kullanılmasaydı, Samsung şu anda dünyanın en önde gelen akıllı telefon satıcılarından biri olamayacaktı.

Davanın önceki duruşmalarında Samsung’un Apple’a ait bazı patentleri ihlal ettiği zaten belirlenmişti ancak zarar belirlenene kadar ödenecek borç askıya alınmıştı. 2012 yılında görülen başka bir davada jüri yine Samsung’u suçlu bulmuş ve Apple’a 1.05 milyar dolar ödemesine karar vermişti. Ancak ABD bölge yargıcı ödenecek tutarı 548 milyon dolara düşürmüştü.

Verilen bu kararın üzerine 2016 yılında daha düşük bir mahkeme verilen kararı tekrar incelemek istedi ve 548 milyon dolarlık cezanın 398 milyon dolarını kapsayan kısmını incelemeye aldı. Bu incelemeler daha sonra davayı tekrar ABD yüksek mahkemesine taşıdı. 2016 yılında yapılan incelemenin sonucunda verilecek cezanın belirlenmesinde yalnızca iPhone’dan kopyalanan parçalarla Güney Kore elektronik devinin kazancının baz alınmaması gerektiği söylendi çünkü bu jüriye göre Samsung yalnızca birkaç Apple patentini ihlal ediyordu.

Bu ikinci jüri görüşünden sonra Apple hala Samsung’un kendisine 1 milyar dolardan fazla ödeme yapması gerektiğini söylerken, Samsung cezasının 399 milyon dolarlık kısmının 28 milyon dolara düşürülmesi gerektiğini savunuyor. Ödenecek miktar düşürülse bile Apple bu davayı kazanmış olmayı bir zafer olarak görüyor.