Visa Kartlarda Problem

Avrupa genelinde Visa kartların ödeme ağı devre dışı kaldı.

visa

Avrupa’daki Visa kart sahipleri bir süre boyunca kartlarını kullanamadı. Müşteriler şikayet ederken, şirket sorunu çözmek için uğraştıklarını belirtti.

Visa’nın hizmet kesintisi büyük ses getirdi çünkü yaşanan kesinti Cuma akşamı Avrupa genelini kapsıyordu. Yani insanların dışarı çıkıp eğlendiği akşama denk geldi. Visa kartı olan bütün vatandaşların yanında nakit para taşıyor olması gerekiyordu, aksi takdirde hesaplarını ödeyemezlerdi!

Açıklamalara göre bahsi geçen hizmet kesintisi Cuma günü öğleden sonra 14:30 civarında başladı ve kesintinin sebebi hala bilinmiyor. Ancak iyi haber şu; yaşanan kesinti ATM işlemlerini etkilemedi. Yani Visa kart sahipleri hala ATM’den nakit para çekebiliyordu.

Yaşanan bu kesinti Avrupa’da birçok kullanıcıyı etkilediği için Twitter üzerinden şikayetlerini belirttiler. Bu şikayetlere yanıt olarak şirket problem üzerinde çalıştığına dair bir tweet attı.

Visa kesintisinden etkilenen kullanıcıların tweetlerinden bazı örnekler:

Yaşanan bu kesintide kullanıcıların tek şikayeti Visa kartlarını alışveriş için kullanamıyor olmaları değildi, aynı zamanda ATM’lerin önünde oluşan uzun kuyruklardı. Ayrıca kesintiden habersiz birçok insan market kasalarında veya benzin istasyonlarının kasalarında ödemelerini yapamadığı için beklemek zorunda kaldı. ATM’lerdeki kuyruğun aynısı market ve benzin istasyonlarında da görülüyordu. Yani kesintinin yaşandığı süre boyunca Visa kullanıcıları ciddi problemler yaşadı.

Visa 2 Haziran’da attığı başka bir tweette sorunu çözdüğünü belirtti fakat sorunun kaynağı henüz halka açıklanmadı.