Microsoft GitHub’ı Satın Aldı

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan söylentilerden sonra, bu hafta Microsoft’un GitHub’ı 7.5 milyar dolara satın aldığı doğrulandı.

github

Henüz Microsoft tarafından açıklama yapılmamışken, GitHub için öngörülen fiyat bu kadar yüksek değildi. Microsoft’un GitHub’ı satın alması durumunda 5 milyar dolar ödeyeceği tahmin ediliyordu. Hatta 2015 yılında yapılan bir değerlendirmeye göre GitHub’ın değeri 2 milyar dolar civarındaydı. Ancak Microsoft bu değerli kod deposunu kendi bünyesine katabilmek için 7.5 milyar dolar ödeyerek herkesi şaşırttı.

GitHub platformu dünyanın dört bir yanındaki programcılar ve IT uzmanları tarafından sıkça kullanılıyor. Bağımsız kişilerin yanı sıra HP, IBM, Evernote, Apple, Amazon, Oracle gibi birçok ünlü firma da GitHub'ı aktif olarak kullanılıyor.

Microsoft'un kendisi de bir süredir GitHub'ı kullanıyordu. Daha öncesinde şirketin kendisine ait Codeplex adında GitHub'a rakip olacağı düşünülen bir platfromu vardı. Ancak geçtiğimiz Aralık ayında Codeplex devre dışı bırakıldı. Codeplex kapatıldıktan sonra Microsoft çalışanları GitHub'a büyük katkıda bulundular. Bilindiği kadarıyla binden fazla Microsoft çalışanı sürekli GitHub üzerinden paylaşım yapıyor.

Microsoft özellikle birkaç yıldır açık kaynaklı teknolojileri benimsiyor. Zaten Microsoft'un açık kaynak teknolojisine olan ilgisi de internet kullanıcılarının dikkatini çekmişti. Bu nedenle GitHub'ı almak istemeleri kimse için sürpriz olmadı.

Microsoft CEO'su Satya Nadella yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

Microsoft geliştiricileri ön plana koyan bir şirkettir ve şirket olarak GitHub ile güçlerimizi birleştirerek geliştiricilerin özgürlüğüne, yeniliğe ve açıklığa destek vermek istiyoruz. Bu anlaşma ile üstlendiğimiz topluluğun sorumluluğunu kabul ediyoruz ve dünyanın sorunlarını çözmek, geliştiricileri güçlendirmek ve desteklemek için elimizden geleni yapacağız.