Çinli Hackerlar ABD Donanmasına Saldırdı

Çinli bilgisayar korsanları ABD donanmasına ait 614 GB veriyi ele geçirdi.

header

2018 yılının Ocak ve Şubat aylarında ABD donanmasının sözleşmeli taraflarından birine ait bilgisayarlar saldırıya uğradı ve sonuç olarak oldukça hassas veriler ele geçirildi.

Çalınan veriler ABD’nin denizaltı savaş taktikleriyle ilgiliydi ve aynı zamanda 2020 yılına kadar ABD denizaltılarında kullanılacak olan süpersonik füzelerin geliştirilmesiyle ilgili gizli planlar da yer alıyordu.

Naval Undersea Warfare Center (NUWC) çalışanlarından adı açıklanmayan yetkililere göre bahsi geçen sözleşmeli taraf denizaltı sistemleri ile ilgili hassas verileri bünyesinde barındırıyordu.

Yapılan ilk araştırmalara göre bilgisayar korsanları hedefledikleri sistemden 614 GB boyutunda veri çalmayı başardı. The Post’un raporuna göre çalınan veriler arasında Sea Dragon adlı devam eden projeye ait sensör verileri, kriptografik sistemlerle ilgili bilgiler ev denizaltı geliştirme biriminin elektronik kütüphanesi yer alıyordu.

Bütün bu açıklamalara ve araştırmalara rağmen Washington Post yaşanan veri ihlaliyle ilgili ayrıntılı açıklama yayınlamayı reddetti ve donanmanın talebi üzerine projeyle ilgili özel ayrıntıları saklamayı kabul etti.

Çin ve ABD arasındaki siber savaş yıllardır devam ediyor. Daha önce de NSA, üç büyük cep telefonu operatörüne saldırıp, SMS’leri ele geçirmeye çalışmıştı.