Microsoft’un Haziran 2018 Güncellemesi Yayınlandı

Microsoft’un yakın bir zaman yayınladığı Haziran 2018 güncellemesi ile 11 farklı kritik güvenlik açığı kapatıldı.

header

Microsoft tarafından periyodik olarak yayınlanan güvenlik yamalarından sonuncusu yakın zamanda yayınlandı.

Microsoft’un Haziran 2018 güncellemesinde Windows, Internet Exporer, Edge, MS Office, MS Office Exchange Server, ChakraCore ve Adobe Flash Player ürünlerinde bulunan 11’den fazla güvenlik açığı kapatıldı.

Kapatılan güvenlik açıklarından yalnızca bir tanesinin detayları herkese açık olarak paylaşıldı. Paylaşılan bu güvenlik açığı bir uzaktan kod yürütme (CVE-2018-8267) hatasıdır. Detaylarıyla paylaşılan bu güvenlik açığının yanı sıra diğer güvenlik açıkları hakkında herhangi bir detay verilmedi.

Detaylarıyla paylaşılan güvenlik açığı araştırmacı Dmitri Kaslov tarafından keşfedildi ve Internet Explorer’ı etkilediği söylendi. Bahsi geçen hata Internet Explorer’ın render motoru içerisinde bulunuyor.

Microsoft tarafından yamalanan en kritik hatalardan biri ise Windows Domain Name System’de (DNS) bulunan CVE-2018-8225 kodlu güvenlik açığıdır. Bu güvenlik açığı Windows 7’den 10’a kadar bütün işletim sistemlerini etkiliyor.

CVE-2018-8231 kodu verilen ve Microsoft tarafından kapatılan başka bir güvenlik açığı ise Windows 10’un ve Windows Server 2016’nın HTTP protokol yığınında bulunuyor.

Windows 10 ve Windows Server’ı etkileyen bir diğer güvenlik açığı ise CVE-2018-8213 kodu verilen bir uzaktan kod yürütme hatasıdır.

Yayınlanan güvenlik yamasının detaylarını Microsoft’un kendi web sitesinde bulabilirsiniz. Microsoft kullanıcılarının siber saldırılardan korunmak için yayınlanan bu yamayı en yakın zamanda yapmaları gerekiyor.