Summit ile Tanışın

Dünyanın en hızlı yapay zeka destekli süper bilgisayarı Summit ile tanışın.

header

IBM’deki bilim adamları, Mellanox, Nvidia ve RedHat’taki araştırmacılarla birlikte geliştirdikleri yapay zeka odaklı süper bilgisayarı tanıttılar.

Bahsi geçen süper bilgisayar ilk defa ABD’deki Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuar’ında çalıştırıldı ve bu sayede ABD süper bilgisayar yarışında Çin’in önüne geçti. Çin şimdiye dek bilinen en hızlı süper bilgisayar TaihuLight’a ev sahipliği yapıyordu.

Açıklamalara göre Summit o kadar güçlü bir bilgisayar ki saniyede 200.000 trilyon (200 petaflops) hesap yapabiliyor.

Summit 10 petabyte’ın üzerinde belleği ve 2 adet IBM Power9 işlemci ile çalışan 4.608 bilgisayar sunucusuyla oldukça güçlü bir bilgisayar. Ayrıca her Power9 çip Nvidia Tesla V100 grafik çipiyle bağlı.

Başlangıç için bu süper bilgisayar kanser araştırmaları, astrofizik, füzyon enerjisi, sistem biyolojisi ve bağımlılık tedavileri gibi amaçlarla kullanılacak.

Summit hızlandırılmış bilgisayar gücünü bir üst seviyeye taşıyor. Muazzam yüksek performansa sahip dosya sistemi ve hepsini bir araya getirmek için hızlı veri yolları bulunuyor.

IBM Summit’in Sierra adını verdiği küçük versiyonunu yapmak için çalışıyor ve eğer başarabilirse Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarında tanıtılacak. Sierra elbette boyutu sebebiyle Summit’ten daha az güçlü olacak ancak her iki bilgisayar da ABD’nin yapay zeka alanındaki etkileşimini arttıracak.