İnternet Kafelerde Kripto Para Madenciliği

İnternet kafelerde kripto para madenciliği yapan 16 kişi tutuklandı.

header

Çin genelinde yüzlerde internet kafenin sistemlerine erişim sağlayan ve bu cafelerdeki bilgisayarlar üzerinden Siacoin madenciliği yapan 16 kişi yakalandı.

Zhejiang eyaletinin Rui'An şehrinde Çin polisi Temmuz 2017'de yasadışı olarak internet kafelerden Siacoin madenciliği yapan 16 şüpheliyi tutukladı.

Çinli haber sitesi Hangzhou'nun haberine göre bilgisayar korsanları kripto para madenciliğine odaklı bir zararlı yazılım geliştirmiş ve ülke genelinde internet kafeler de dahil birçok bilgisayara yaymışlar. Bulgulara göre Çin genelinde 30'dan fazla şehirdeki yüzlerce internet kafeye bulaşan bu zararlı yazılım bilgisayar korsanlarına yaklaşık $800.000 (5 milyon yuan) kazandırdı.

Yaşanan bu olayda yetkililerin ilgisini çeken bir ayrıntı var: Rui'An şehrinde bulunan ve zararlı yazılımdan etkilenen bütün internet kafeler aynı bilgisayar bakım şirketiyle çalışıyordu.

Bu şüphelerden sonra polis bahsi geçen bilgisayar bakım şirketinde çalışan 35 yaşındaki Ruan Zou'yu tutukladı. Tutuklanan Zou internet kafelerin rutin denetimleri esnasında kafelerdeki bilgisayarlara zararlı yazılımı kasten kurduğunu itiraf etti.

Bilgisayar korsanları bu işe ilk başladığında Siacoin'in değeri $0.002 idi ancak bir süre sonra bu coinin değeri $0.01'e varınca, bilgisayar korsanları tahminlerinden daha fazla kâr elde etti. Bir yanda bilgisayar korsanları kâr ederken, diğer yanda internet kafelerin sahipleri sistemlerinde yavaşlık ve elektrik faturalarında artış yaşadı.

Geçen yılın Ekim ayından bu yılın Nisan ayına kadar Rui'An polisi Yunnan, Hunan, Sichuan, Jiangxi, Guizhou, Zhejiang ve diğer birçok şehirden 12 şüpheli daha yakaladı. Yakaladıkları şüpheliler bilgisayar sistemlerini yasa dışı olarak kontrol etmekle suçlanıyor. Polisin açıklamasına göre dava hala görülüyor ve soruşturma devam ediyor.